مدیریت پیامبری
شاهدم بر نغمه های دل شود روزی هویدا از درون/کندر آن باشد ندای دیگری از باب تفسیر برون

 یکی از مهمترین خصوصیات یک رهبر توانایی پذیرش اشتباهاتش است. ازآنجا که رهبران با مشکلات و چالش های بسیار زیادی روبه رو هستند و در جایگاهی هستند که می توانند تصمیمات بیشماری بگیرند (یا از برخی تصمیمات پرهیز کنند) گاهی ممکن است مسائل خوب پیش نرود. نشانه یک رهبر بزرگ این نیست که از بروز اشتباهات جلوگیری کند، این است که وقتی مرتکب اشتباهی می شود، از آن درس بگیرد.(آدم عاقل از یه سوراخ دو بار گزیده نمی شه!)
به همین دلیل است که بوش یا نمی توانست یا نمی خواست که اشتباهاتی که در دولتش انجام داده بود را بپذیرد.(بماند که در کشور خودمان هم از این جور مدیر ها کم نداریم و قضیه وقتی حساس تر می شه که اون مدیره در جایگاه یک انسان مذهبی و متعهد به گفتمان های انقلاب قرار داره!) اولین بار که درمورد اشتباهاتش  در نظر عموم از او پرس و جو شد، بوش در پاسخ مردد بود و بعد گفت که بهتر می دانسته که آن سوال را از قبل به او می دادند. حرفش را کمی بیشتر طول می دهد و اضافه می کند که مطمئن است که می تواند یک اشتباه را بپذیرد اما برایش سخت است که این کار را در روز روشن و جلوی انظار انجام دهد. این سوال باز هم توسط یک شهروند از او  پرسیده شد و او باز هم نتوانست حتی یکی از اشتباهات خود را جلوی جمع مطرح کند.ادامه مطلب ...
٢۸ تیر ۱۳۸۸ :: ۱:۱٢ ‎ب.ظ ::  نويسنده : رضا   

مدیر برای موفقیت خود و سازمانی که در آن خدمت می‌کند باید در افراد خود ایجاد انگیزه کند. تا افراد در شرایط متفاوت کاری با دلسوزی عمل کنند. در همین راستا نکاتی کاربردی را خدمت مدیران ارجمند عرض می‌کنیم.

1
ــ با کارمندان خود به خوبی رفتار کنید.

مدیران باید با زیر دستان خود به بهترین نحو برخورد کنند. و همانطور که حریم‌ها را حفظ می‌کند با آنان برخوردی دوستانه داشته باشد. کارمندان همیشه مدیری می‌خواهند که آنها را با درایت و درک زیر دستان رهبری کند. برای ایجاد چنین حسی کارهای ساده ای می‌توانید انجام دهید. مثلاً افراد را با اسم کوچک صدا کنید. درباره خانواده آنها صحبت کنید حتی می‌توانید درباره رضایت آنها از وضعیت زندگی و رفاه بپرسید به طوری که احساس تعلق را در پرسنل خود افزایش دهید.

2
ــ مانند یک برنده فکر کنید.

یک مدیر باید بتواند با دو موقعیت برخورد کند این دو موقعیت عبارتند از «برد» و «باخت». کاری که باید بکنید این است که در همه شرایط حتی زمانیکه همه چیز علیه شماست مانند یک برنده فکر کنید. لازم است که خود را با همه تجهیزاتی که یک برنده  دارد مجهز کنید. همیشه به یاد داشته باشید که برد و باخت در داخل یک سیکل قرار دارند. اگر مدت زیادی است که شکست خورده اید اکنون وقت بردن شماست!ادامه مطلب ...
٢ تیر ۱۳۸۸ :: ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ ::  نويسنده : رضا