مدیریت پیامبری
شاهدم بر نغمه های دل شود روزی هویدا از درون/کندر آن باشد ندای دیگری از باب تفسیر برون

جابه‌جایی پایه‌های قدرت از قدرتهای نظامی‌ و اقتصادی به قدرت دانایی، نظم جهانی را مواجه با تحولات اساسی نموده‌ است. بنیان های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جوامع، در جریان سازمان دهی جدید است و لذا قوانین بازی در این عرصه‌ها دستخوش تغییرات شده است، و مسلماً جوامعی که زودتر پی به قوانین بازی ببرند، برندگان این صحنه تحولات خواهند بود. لازمه بهره‌برداری از فرصتها، آمادگی رویارویی با تغییرات است.


در همین جهت یکی از موضوعاتی که برای انسان‌ها اهمیت فراوانی داشته و به عنوان یکی از ارکان اصلی زندگی آنها می‌باشد، امور مالی زندگی است، که در اثر تغییرات و تحولات ایجاد شده مجموعه مسائل مرتبط با آن، ‌و همچنین مدیریت آن دچار تحولات اساسی گشته است، و نیازمند توسعه قدرت دانایی در سطح اشخاص و در سطح سیاستگذاران امور مالی شخصی می‌باشد.

در همین راستا، مقدماتی که برای مدیریت مالی شخصی در دنیا فراهم گردیده را می‌توان در دو سطح مورد توجه قرار داد:

1. نهادهای مالی پیشرو در سطح دنیا به ارائه خدمات مالی به اشخاص در سطح گسترده می‌پردازند. از جمله می‌توان به مجموعه ای از خدمات در قالب سرفصل‌های زیر اشاره کرد:

خدمات برنامه‌ریزی و مشاوره،

خدمات برنامه‌ریزی املاک،

خدمات بازنشستگی،

محصولات اعتباری،

خدمات سرمایه گذاری،

خدمات مالی کسب وکار،

مدیریت حرفه‌ای پول،

محافظت از ثروت،

راه حلهای فرامرزی ،

خدمات بانکداری و ...... .

2. علاوه بر آنکه نهادهای مالی پیشرو به ارائه خدمات گسترده می‌پردازند، آموزش های متعدد و متنوعی برای اشخاص از طفولیت (برای مثال ازسه سالگی) تا بزرگسالی فراهم شده است. کتابها و مقالات متعدد و متنوعی در این زمینه به چاپ رسیده و نهادهای آموزشی متعددی در راستای این هدف دایر گردیده‌اند.

منافع اصلی حاصل از مدیریت مالی شخصی که منتج از مجموعه خدمات آموزشی و خدمات مالی می‌شود برای رسیدن به اهداف ذیل می‌باشد:

موفقیت مالی: رسیدن به خواسته‌های مالی؛

امنیت مالی: توانایی تحقق بخشیدن به نیازها و خواسته‌ها؛

ثروت: فراوانی پول یا سایر منابع مالی؛

شادکامی‌مالی: احساس رضایت نسبت به مسائل مالی؛

مدیریت مالی شخصی به مطالعه و بررسی موضوعاتی که در دستیابی به موفقیت مالی شخصی و خانوادگی، مهم و ضروری است، می‌پردازد. برخورداری از دانش مدیریت مالی شخصی به اشخاص در هنگام مواجهه با چالش‌ها، مسئولیت‌ها، و فرصت‌های مالی زندگی امکان موفقیت بیشتری را فراهم می‌آورد.

شش مرحله برای دستیابی به موفقیت مالی وجود دارد، که در نمودار ذیل قابل مشاهده می‌باشد:

موفقیت در این عرصه همچنین نیازمند ادراک و بهره‌مندی از اطلاعات برای تطبیق با محیط اقتصادی می‌باشد. این توانایی دربرگیرنده دانش در زمینه شرایط اقتصاد، پیش‌بینی جهت‌گیری آتی اقتصاد،‌و همچنین پیش‌بینی جهت‌گیری آتی قیمت‌ها و تورم می‌باشد، که در همین راستا نیازمند بهره‌گیری از منابع اطلاعات مالی می‌باشیم .

برای آشنایی با مدیریت مالی شخصی لازم است که مخاطب محترم به یک نگاه جامع دست یابد. از همین رو لازم می‌دانم به گستره‌ای از موضوعات که در مباحث مربوط به مدیریت مالی شخصی پرداخته می‌شود اشاره داشته باشم. سرفصل‌های اساسی که در مدیریت مالی شخصی مورد توجه قرار می‌گیرند، به طور خلاصه بدین شرح می‌باشند:

1- برنامه‌ریزی مالی

2- مدیریت پول

3- مدیریت هزینه‌ها

4- محافظت از درآمد و دارائی

5- برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری

6- برنامه‌ریزی بازنشستگی و دارایی‌ها

تحت هر یک از عناوین مطرح شده مجموعه‌ای از موضوعات مطرح می‌باشد،‌که به صورت نمودار زیر تقدیم می‌گردد:منابع اطلاعاتی برنامه‌ریزی مالی به شرح زیر می‌باشد:

منابع مکتوب شامل روزنامه‌ها،‌نشریه‌های ادواری،‌ وکتاب‌ها.

نهادهای مالی.

دوره‌ها و سمینارهای آموزشی.

اینترنت، نرم‌افزارهای کامپیوتری.

متخصصین مالی شامل برنامه‌ریزان مالی، بانکداران، حسابداران، نمایندگان بیمه، و حقوق‌دانان.

از مخاطبان محترم خواهشمندم در زمینه سؤال‌های زیر در هفته جاری بیاندیشند:

1- برای بهره‌مندی از آموزه‌های برنامه‌ریزی مالی شخصی آیا نیازمند برخورداری از سطح خاصی از درآمد و ثروت می‌باشیم؟

2- آموزه‌های مدیریت مالی شخصی برای افراد با چه سنینی مناسب می‌باشد؟

3- آیا همه افراد الزاماً با تمام ابعاد مدیریت مالی شخصی درگیر هستند، و یا اینکه متناسب با شرایطی که در آن قرار دارند، جنبه‌هایی از آموزه‌های مدیریت مالی شخصی برای آنها ضروری می‌باشد؟

 

 

٥ خرداد ۱۳۸۸ :: ٩:٤٦ ‎ق.ظ ::  نويسنده : رضا